STAROŚĆ👴 NIE RADOŚĆ, MŁODOŚĆ🧒 NIE WIECZNOŚĆ CZYLI...WIEK KREDYTOBIORCY

STAROŚĆ👴 NIE RADOŚĆ, MŁODOŚĆ🧒 NIE WIECZNOŚĆ CZYLI...WIEK KREDYTOBIORCY
🛑 Każdy Bank ustala własne reguły i zasady dotyczące minimalnego oraz maksymalnego wieku kredytobiorcy. Powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę przy wzięciu kredytu na wymarzoną nieruchomość. Dochody oraz wydatki na gospodarstwo domowe muszą iść w parze z wiekiem, jaki reprezentują osoby zaciągające zobowiązania na długie lata.
🛑 Oczywistym jest, że osoby w wieku 60 lat zarabiające 4000-5000 netto miesięcznie będą miały mniejszą zdolność kredytową niż osoby w wieku 30 lat. Wniosek nasuwa się prosty: Im większy wiek, tym mniejsza zdolność kredytowa. Istotną barierą w procesie kredytowym powiązaną z wiekiem kredytobiorcy jest obniżenie dochodu wraz z przejściem na emeryturę.
❓No dobrze… w takim razie jaki jest minimalny i maksymalny wiek kredytobiorcy?🤔
❗Minimalny wiek kredytobiorcy wynosi 18 lat i jest związany z uzyskaniem pełnoletniości przez daną osobę. Obchodząc swoje 18-ste urodziny nabieramy pełnej zdolności do czynności prawnych. Od tego momentu możemy sami decydować i kształtować swoją sytuację prawną tj. nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.
❗Maksymalny wiek kredytobiorcy dotyczy okresu w którym kredytobiorca powinien całkowicie spłacić swoje zobowiązania. Bank ustalając maksymalny wiek w wysokości np. 80 lat chce nam przekazać, że w 80-te urodziny powinniśmy spłacić ostatnią ratę kredytu.
🛑 Banki określając minimalny i maksymalny wiek kredytobiorcy kierują się oceną jego zdolności kredytowej do efektywnej możliwości spłaty kredytu. Co to oznacza?🤔 Instytucje finansowe oceniając wiarygodność klienta przeliczają prawdopodobieństwo spłaty zobowiązania w sposób właściwy (na czas) z akceptowalnych źródeł dochodów uzyskiwanych w wieku produkcyjnym (wtedy, kiedy jesteśmy w stanie pracować).
👉 Dla kobiet jest to wiek do 60 lat, natomiast mężczyzn – 65 lat.
🛑 Przechodząc na upragnioną emeryturę dochody ulęgają obniżeniu. Musimy mieć świadomość, iż spłata kredytu w wieku emerytalnym dla banku będzie obarczona dużym ryzykiem, niż zakończenie zobowiązania w okresie aktywności zawodowej. Ryzyko niespłacania kredytu jest nie tylko związane z potencjalnie mniejszymi dochodami, ale również z większym prawdopodobieństwem śmierci kredytobiorcy. Banki mając to na względzie pozwalają nam spłacać kredyt w sędziwym wieku, zmuszając nas do wykupienia stosownego ubezpieczenia na życie.
‼️Na zakończenie podajmy minimalny i maksymalny wiek kredytobiorców w poszczególnych bankach:
🏦Alior Bank: 18-80 lat
🏦Bank Pocztowy: 18-80 lat
🏦BNP Paribas: 18-75 lat
🏦BOŚ: Suma okresu kredytowania i wieku kredytobiorcy nie może przekroczyć 70 lat, chyba że klient ustanowi dodatkowe zabezpieczenie w postaci cesji na rzecz banku praw z umowy ubezpieczenia na życie
🏦Citi Bank: 21-70 lat
🏦ING: 18-75 lat
🏦mBank: 18-67 lat
🏦Millenium: 20-75 lat
🏦Pekao S.A.: 18-70 lat
🏦Pekao Bank Hipoteczny: 18-70 lat
🏦PKO BP: 18 – 75 lat dla rat annuitetowych/ 80 lat dla rat malejących.
🏦Santander: 18 – 70 lat (powyżej z ubezpieczeniem na życie), do 75 (ubezp. Aviva), na dłuższy okres tylko ubezpieczenie zewnętrzne (wówczas brak “górnej granicy wieku”, np. 60 latek może zaciągnąć kredyt na 30 lat, z ubezpieczeniem na życie zewnętrznym)
Jeśli podobał Ci się ten post i widzisz w nim wartość daj👍zostaw komentarz ✍️ bądź udostępnij dalej➡️
Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *